Διαχείριση κρίσεων στο χώρο του σχολείου

βια

Την Τετάρτη 10 Απριλίου τα στελέχη του Παραρτήματος Ρομά του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Σπάρτης του Αυτοτελούς Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Αθλητισμού και Πολιτισμού σε συνεργασία με στελέχη της Επιτελικής Συντονιστικής Δομής Κοινωνικής Ένταξης της Περιφέρειας Πελοποννήσου, επισκέφτηκαν την σχολική μας κοινότητα και πραγματοποίησαν τη δράση ” Διαχείριση Κρίσεων στο χώρο του σχολείου”. Σκοπός της δράσης ήταν η ενημέρωση και ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών του σχολείου και του Νηπιαγωγείου στην αντιμετώπιση περιστατικών που σχετίζονται με την ενδοσχολική βία και την παραβατικότητα. Οι τίτλοι των εισηγήσεών τους ήταν οι ακόλουθοι:

Σχέδιο δράσης συμπερίληψης ομάδαςστόχου Ρομά. Σχολική διαρροή και εκπαίδευση Ρομά »(Μαρία Καρναβά).

– «Ο ρόλος των εκπαιδευτικών στη διαχείριση των περιστατικών ενδοσχολικής βίας»(Φοίβος Φραγκούλης).

Η προστασία των δικαιωμάτων του παιδιού στην εθνική και διεθνή έννομη τάξη και η νομική διάσταση της ενδοσχολικής βίας»(Κων/να Κούλη).

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΡΙΣΕΩΝ 1 ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΡΙΣΕΩΝ 2