Συνεργαζόμαστε και γινόμαστε ομάδα

συνεργασία

Την Τρίτη 27 Φεβρουαρίου 2024 πραγματοποιήθηκε  στην Ε΄ τάξη του σχολείου μας, σε συνεργασία με το διδακτικό προσωπικό και την Ψυχολόγο του Σχολείου, από τα στελέχη του Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας, Αθλητισμού και Πολιτισμού και συγκεκριμένα από το παράρτημα ΡΟΜΑ του Κέντρου Κοινότητας Σπάρτης,  η βιωματική δράση με αντικείμενο τα οφέλη της συνεργασίας σε μια ομάδα και η προαγωγή της μέσω της ανάπτυξης κατάλληλων δεξιοτήτων.
Κατά την δράση τα παιδιά κλήθηκαν να κάνουν ομαδικές χειροτεχνίες, με θέμα που επέλεξαν τα ίδια, ύστερα από ομαδική απόφαση τους, καθώς επίσης συμμετείχαν σε μια ομαδική χειροτεχνία με συγκεκριμένο θέμα, όπου ζωγράφισαν τη σκέψη τους στο άκουσμα μιας λέξης.
Σκοπός της δράσης, ήταν τα παιδιά να κατανοήσουν δεξιότητες που προάγουν την επικοινωνία ανάμεσα στα μέλη μιας ομάδας, καθώς και τη συνεργασία των μελών της.

Ευχαριστούμε το Παράρτημα Ρομά του Κέντρου Κοινότητας Σπάρτης και την ψυχολόγο του σχολείου για τη συνεργασία.

Κ.Κ.1

Κ.Κ.2 Κ.Κ.3 Κ.Κ.4 Κ.Κ.5