Βιβλία σε ρόδες

Αφίσα

Τη Δευτέρα, 18 Δεκεμβρίου 2024 με πρωτοβουλία της κας Βρέλλη Ευγενίας και των παιδιών της Β΄ τάξης συνέβη ένα μοναδικό γεγονός. Έφτασε στο σχολείο μας μια βαλίτσα με ρόδες.   Όλοι απορήσαμε τι δουλειά έχει η βαλίτσα στο σχολείο. Τα παιδιά της Β΄τάξης, που ήξεραν, φώναξαν: « Ήρθαν τα “βιβλία σε ρόδες”». Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ είναι ένα πρωτοποριακό πρόγραμμα που φέρνει μικρές, κινητές, θεματικές και δανειστικές βιβλιοθήκες στις τάξεις των δημόσιων δημοτικών σχολείων και νηπιαγωγείων σε όλη την Ελλάδα. Σκοπός του προγράμματος είναι  να ενθαρρύνει τα παιδιά να ξεφυλλίσουν, να ακούσουν ή να διαβάσουν τα βιβλία και να «ταξιδέψουν» μαζί τους, να αναγνωρίσουν τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους προκαλούν και να τα μοιραστούν. Η ύπαρξη διαφορετικών βιβλίων γύρω από το ίδιο θέμα προσφέρει στα παιδιά ποικιλία πληροφοριών και ερεθισμάτων δίνοντάς τους τη δυνατότητα να αναπτύξουν κριτική σκέψη, ενώ το έργο καταξιωμένων εικονογράφων καλλιεργεί την αισθητική τους και προάγει μορφές επικοινωνίας όπως η μη λεκτική. Τα ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ® εισάγουν τους μαθητές στον κόσμο της λογοτεχνίας και της έρευνας, και τους παρέχουν την επιλογή να δανειστούν τα βιβλία στο σπίτι και να μοιραστούν την απόλαυση του διαβάσματος με την οικογένειά τους.

Τα βιβλία φθάνουν στο σχολείο μέσα σε μια βαλίτσα με ρόδες και παραμένουν στη σχολική τάξη επί 4 εβδομάδες, ώστε να υπάρχει χρόνος για δανεισμό και για διάφορες δραστηριότητες όπως ομάδα ανάγνωσης, εικαστικό και θεατρικό εργαστήρι, επισκέψεις, εκθέσεις κ.ά.  Η Β΄ τάξη τα αξιοποίησε στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων και στην ενότητα «Επαγγέλματα».

ΒΙΒΛΙΑ ΣΕ ΡΟΔΕΣ